Slovenija: Umazano energijo drago plačujemo
Več kot 5.300 ljudi je že podpisalo javni poziv predsedniku vlade Miru Cerarju Osvobodimo se interesov fosilnih goriv. Prepričani so, da so podnebne spremembe ena največjih okoljskih, socialnih in ekonomskih groženj našega časa, zato pravijo: »Zahtevamo, da vlada poravna svoje podnebne dolgove!« O peticiji in podnebnih spremembah smo se pogovarjali z Aljošo Slameršakom.

Po podatkih Statističnega urada RS je predlani delež energije iz obnovljivih virov v bruto končni porabi energije v Sloveniji znašal le 21,96 %, država pa še vedno podpira rabo fosilnih goriv. Člani več kot 70 okoljevarstvenih, mladinskih, študentskih in sindikalnih organizacij ter organizacij, ki delujejo na področju javnega zdravja in človekovih pravic, so zato spisali javni poziv in se tako pridružili globalnemu gibanju Break Free, ki zahteva konec obdobja fosilnih goriv. Zadani cilj, 4.600 podpisov (ki bi simbolizirali prav toliko GWh energije, ki jih v Sloveniji letno proizvedemo iz premoga), so presegli in prejšnji teden v Ljubljani pripravili Podnebni shod oz., kot so sami dejali, »budnico vladi«.
Poudarili so, da je še pred nekaj leti kazalo, da lahko Slovenija na področju podnebnih politik postane ena najnaprednejših držav. Danes, le nekaj mesecev po ratifikaciji Pariškega sporazuma, pa država išče javni denar za pokrivanje izgub Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), s čimer bi državljani (tudi proti svoji volji) subvencionirali premog – energetski vir, ki ruši podnebno ravnovesje in krha zdravje. »Poskus subvencioniranj TEŠ je le še zadnji znak, da fosilna industrija, z njo pa veliki energetski igralci, krojijo slovensko energetsko politiko in nas ohranjajo odvisne od fosilnih goriv,« so povedali.
Suše in poplave bodo vse hujše
40.000 smrti
Tudi okoljevarstveniki neenotni
Zahteve podpisnikov peticije
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se