V občini Gorišnica se v zadnjih letih stiske povečujejo. Posameznike in družine, ki so potrebni pomoči, pa je vse težje prepoznati. Prostovoljci Območnega odbora Rdečega križa (OO RK) Gorišnica povedo, da se večina ljudi ne želi izpostavljati, za pomoč zaprosijo le redki. Do njih zato v večini primerov pristopijo kar sami. Največkrat jim stisko blažijo s prehranskimi paketi in denarno pomočjo.
Gorišniški prostovoljci OO RK zelo pogosto za težave občanov izvedo od sosedov ali znancev, saj ljudje svojih stisk ne želijo razkriti. Ker se ljudje na vasi med seboj poznajo, je njihovo delo nekoliko lažje. So pa ljudje pogosto ponosni, sramežljivi ali preprosto nepripravljeni priznati, da se soočajo s stiskami. Zato do njih pristopajo z veliko mero empatije, prijaznosti in razumevanja. Lani so na primer starejši gospe kupili topli pod za tla in omaro za oblačila, dvema družinama pa so predali sredstva za nakup pralnega stroja. Prejšnja leta so občanu, ki se je po prometni nesreči znašel v hudi stiski, pomagali pri plačevanju nujno potrebnih fizioterapij. Prav tako so invalidni osebi priskočili na pomoč pri ureditvi hiše. Letos pa je bila v ospredju pomoč družini s tremi otroki, ki so zaradi bolezni ostali brez mame. »Skupaj s prostovoljci si v prvi vrsti prizadevamo, da pomoč nudimo res tistim, ki jo najbolj potrebujejo. Prehranske pakete delimo štirikrat na leto, na seznamu pa je okoli 30 družin oz. posameznikov.
Največkrat se zgodi, da se ljudje, ki so prej imeli stabilen standard, zaradi nepričakovanih dogodkov, kot so bolezen, izguba v družini ali finančne težave, znajdejo v hudih življenjskih situacijah,« pojasnjuje Danica Ambrož, predsednica OO RK Gorišnica, in dodaja, da je najtežje stiske prepoznati med priseljenimi prebivalci, ki jih domačini ne poznajo dobro.
Preberite več v Štajerskem Tedniku