Ob reki Dravi v občini Markovci je edino območje v Sloveniji, kjer so doslej odkrili zelo invazivno tujerodno vrsto raka trnavca. Za bivališče si je izbral gramoznice ob strugi Drave (jame), kjer se je tudi precej razmnožil. Zraste do 12 centimetrov, ime je dobil po svetlih trnih na glavi. Njegova življenjska doba je od dveh do štirih let.
Ker nedaleč vstran v strugi Dravinje bivajo avtohtoni raki, obstaja bojazen, da bi se vrsti povezali. Hkrati trnavec prenaša bolezen račje kuge, kar pomeni, da bi lahko ta prizadela in iztrebila avtohtono populacijo.
Da se trnavec v slovenskih vodah, tudi v spodnjem toku Drave in njenem pritoku Dravinji, ne bi preveč udomačil, ga poskušajo v čim večji meri iztrebiti. Sodelavci republiškega zavoda za ribištvo ga iz gramoznic odstranjujejo že nekaj časa. Eno od večjih akcij so izvedli letos jeseni, ko so vodo iz gramoznice s pomočjo gasilcev PGD Nova vas izčrpali in dejansko obrnili vsak kamen v kotanji, pod katerim bi se lahko skrival invazivni rak. Odstranjevanje tujerodnega trnavca se izvaja v okviru Life integriranega projekta za okrepljeno upravljanje Nature 2000 v Sloveniji.
»V Sloveniji smo leta 2015 prvič odkrili tujerodne vrste raka trnavca, ki prenaša bolezen račje kuge in negativno vpliva na ribolovna območja, s čimer povzroča tako škodo v naravi kot ribištvu. Nevaren je za domorodne vrste rakov. Ob ustreznih pogojih za razvoj glive lahko v kratkem času na majhnem območju povzroči 100-odstotno smrtnost populacije domorodnih rakov, « so pojasnili na Zavodu RS za ribištvo, kjer so aktivno vključeni v omejevanje populacije trnavca.
Edino odkrito območje v Sloveniji
Preberite več v Štajerskem Tedniku